My 2 cents on the penny, that’s actually 2.8 cents

The New York Times had an interesting article on much a single penny costs to manufacture. With the rise of the prices of metals, a single worthless penny (to me anyway, because I hardly every use it) costs about 1.4 cents. As for me, I’ve always hated the penny. Not a single vending machine ever accepts it, and if every want to use it at a retailers I never haven enough. I think they should do away with it.

Brought to you via digg and therawstory.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: